FW-19-03-L-D-256-100-A-P-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-19-03-L-D-256-100-A-P-TR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 38POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.356" (9.042mm)
Length - Post (Mating) :
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height :
0.256" (6.502mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
38
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)