FW-25-05-L-D-541-075-EP-A-TR
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
FW-25-05-L-D-541-075-EP-A-TR
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 50POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.616" (15.646mm)
Length - Post (Mating) :
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height :
0.541" (13.741mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.050" (1.27mm)