HW-03-14-G-D-550-200
Part Number:
HW-03-14-G-D-550-200
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.680" (17.272mm)
Length - Stack Height :
0.550" (13.970mm)
Length - Tail :
0.200" (5.080mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)