HW-02-09-T-S-642-055
Part Number:
HW-02-09-T-S-642-055
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.033" (0.838mm)
Length - Stack Height :
0.642" (16.307mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)