HW-04-09-G-D-250-216
Part Number:
HW-04-09-G-D-250-216
Description:
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.264" (6.706mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.216" (5.486mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
8
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)