HW-03-10-S-D-288-SM-A
Part Number:
HW-03-10-S-D-288-SM-A
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK SMD GOLD
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.765" (19.431mm)
Length - Post (Mating) :
0.477" (12.116mm)
Length - Stack Height :
0.288" (7.315mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
6
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)