HW-03-16-T-S-249-098
Part Number:
HW-03-16-T-S-249-098
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.445" (11.303mm)
Length - Post (Mating) :
0.098" (2.489mm)
Length - Stack Height :
0.249" (6.325mm)
Length - Tail :
0.098" (2.489mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)