HW-03-15-G-S-443-097
Part Number:
HW-03-15-G-S-443-097
Description:
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height :
0.443" (11.252mm)
Length - Tail :
0.097" (2.464mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)