HW-05-12-G-D-750-168
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-05-12-G-D-750-168
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.112" (2.845mm)
Length - Stack Height :
0.750" (19.050mm)
Length - Tail :
0.168" (4.267mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)