HW-05-15-FM-S-236-168
Part Number:
HW-05-15-FM-S-236-168
Description:
CONN HDR 5POS 0.1 STACK T/H
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.630" (16.002mm)
Length - Post (Mating) :
0.226" (5.740mm)
Length - Stack Height :
0.236" (5.994mm)
Length - Tail :
0.168" (4.267mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
5
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)