HW-06-19-T-S-1160-055
Part Number:
HW-06-19-T-S-1160-055
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height :
1.160" (29.464mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)