HW-06-07-F-S-203-057
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-06-07-F-S-203-057
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.430" (10.922mm)
Length - Post (Mating) :
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height :
0.203" (5.156mm)
Length - Tail :
0.057" (1.448mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
6
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)