HW-06-11-G-T-507-148
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-06-11-G-T-507-148
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height :
0.507" (12.878mm)
Length - Tail :
0.148" (3.759mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
18
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)