HW-07-14-TM-D-906-162-001
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-07-14-TM-D-906-162-001
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.362" (9.195mm)
Length - Stack Height :
0.906" (23.012mm)
Length - Tail :
0.162" (4.115mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
14
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)