HW-08-11-G-D-748-118
Part Number:
HW-08-11-G-D-748-118
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating) :
0.064" (1.626mm)
Length - Stack Height :
0.748" (19.000mm)
Length - Tail :
0.118" (2.997mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)