HW-02-12-G-S-425-114
Part Number:
HW-02-12-G-S-425-114
Description:
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.491" (12.471mm)
Length - Stack Height :
0.425" (10.800mm)
Length - Tail :
0.114" (2.896mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)