HW-10-10-F-D-476-228
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-10-10-F-D-476-228
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.126" (3.200mm)
Length - Stack Height :
0.476" (12.090mm)
Length - Tail :
0.228" (5.791mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)