HW-08-19-G-D-512-420-001
Part Number:
HW-08-19-G-D-512-420-001
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.398" (10.109mm)
Length - Stack Height :
0.512" (13.005mm)
Length - Tail :
0.420" (10.668mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)