HW-08-20-F-D-874-SM
Part Number:
HW-08-20-F-D-874-SM
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.191" (4.851mm)
Length - Stack Height :
0.874" (22.200mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)