HW-10-12-G-D-214-071
Part Number:
HW-10-12-G-D-214-071
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.030" (26.162mm)
Length - Post (Mating) :
0.745" (18.923mm)
Length - Stack Height :
0.214" (5.436mm)
Length - Tail :
0.071" (1.803mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)