HW-10-19-G-D-1063-157
Part Number:
HW-10-19-G-D-1063-157
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.110" (2.794mm)
Length - Stack Height :
1.063" (27.000mm)
Length - Tail :
0.157" (3.988mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)