HW-10-19-G-Q-822-120
Part Number:
HW-10-19-G-Q-822-120
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.388" (9.855mm)
Length - Stack Height :
0.822" (20.879mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.200" (5.08mm)