HW-10-20-F-D-720-102
Part Number:
HW-10-20-F-D-720-102
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.308" (7.823mm)
Length - Stack Height :
0.720" (18.288mm)
Length - Tail :
0.102" (2.600mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)