HW-08-12-T-D-639-SM-A
Part Number:
HW-08-12-T-D-639-SM-A
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.965" (24.511mm)
Length - Post (Mating) :
0.326" (8.280mm)
Length - Stack Height :
0.639" (16.231mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)