HW-12-08-F-D-431-SM
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-12-08-F-D-431-SM
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 24POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.465" (11.811mm)
Length - Post (Mating) :
0.034" (0.864mm)
Length - Stack Height :
0.431" (10.947mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
24
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)