HW-12-11-L-D-598-SM-LC
Part Number:
HW-12-11-L-D-598-SM-LC
Description:
CONN HDR 24POS 0.1 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating) :
0.267" (6.782mm)
Length - Stack Height :
0.598" (15.189mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
24
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)