HW-10-20-G-D-1075-055
Part Number:
HW-10-20-G-D-1075-055
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
Length - Stack Height :
1.075" (27.305mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)