HW-10-14-T-S-1185-120
Part Number:
HW-10-14-T-S-1185-120
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.125" (3.175mm)
Length - Stack Height :
1.185" (30.100mm)
Length - Tail :
0.120" (3.048mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)