HW-10-14-T-S-324-055
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-10-14-T-S-324-055
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
1.051" (26.695mm)
Length - Stack Height :
0.324" (8.230mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
10
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)