HW-10-15-F-D-359-SM
Part Number:
HW-10-15-F-D-359-SM
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.565" (14.351mm)
Length - Post (Mating) :
0.206" (5.232mm)
Length - Stack Height :
0.359" (9.119mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)