HW-08-14-F-D-1232-087
Part Number:
HW-08-14-F-D-1232-087
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.111" (2.819mm)
Length - Stack Height :
1.232" (31.293mm)
Length - Tail :
0.087" (2.210mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
16
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)