HW-12-14-T-S-1024-131
Part Number:
HW-12-14-T-S-1024-131
Description:
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.275" (6.985mm)
Length - Stack Height :
1.024" (26.010mm)
Length - Tail :
0.131" (3.327mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
12
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)