HW-16-08-S-T-264-133
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-16-08-S-T-264-133
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin :
0.530" (13.462mm)
Length - Post (Mating) :
0.133" (3.378mm)
Length - Stack Height :
0.264" (6.706mm)
Length - Tail :
0.133" (3.378mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
48
Number of Rows :
3
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)