HW-20-20-L-D-251-SM-040
Part Number:
HW-20-20-L-D-251-SM-040
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK SMD
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.814" (20.676mm)
Length - Stack Height :
0.251" (6.375mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)