HW-20-20-L-S-553-055
Part Number:
HW-20-20-L-S-553-055
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
0.522" (13.259mm)
Length - Stack Height :
0.553" (14.046mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)