HW-20-14-T-D-1348-082
Part Number:
HW-20-14-T-D-1348-082
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
Length - Stack Height :
1.348" (34.239mm)
Length - Tail :
0.082" (2.083mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)