HW-20-19-F-D-1075-055
Part Number:
HW-20-19-F-D-1075-055
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.330" (33.782mm)
Length - Post (Mating) :
0.200" (5.080mm)
Length - Stack Height :
1.075" (27.305mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)