HW-20-20-F-D-1075-055
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-20-20-F-D-1075-055
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating) :
Length - Stack Height :
1.075" (27.305mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
40
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)