HW-25-20-F-D-921-SM-A
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-25-20-F-D-921-SM-A
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.144" (3.658mm)
Length - Stack Height :
0.921" (23.393mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
50
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)