HW-17-14-G-S-822-110
Part Number:
HW-17-14-G-S-822-110
Description:
CONN HDR 17POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.498" (12.649mm)
Length - Stack Height :
0.822" (20.879mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
17
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)