HW-27-14-F-D-1076-157
Part Number:
HW-27-14-F-D-1076-157
Description:
CONN HDR 54POS 0.1 STACK T/H
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating) :
0.197" (5.004mm)
Length - Stack Height :
1.076" (27.330mm)
Length - Tail :
0.157" (3.988mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
54
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)