HW-29-10-G-D-639-095
Part Number:
HW-29-10-G-D-639-095
Description:
CONN HDR 58POS 0.1 STACK T/H
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.096" (2.438mm)
Length - Stack Height :
0.639" (16.231mm)
Length - Tail :
0.095" (2.413mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
58
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)