HW-40-13-LM-S-1024-110
Part Number:
HW-40-13-LM-S-1024-110
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating) :
0.096" (2.438mm)
Length - Stack Height :
1.024" (26.010mm)
Length - Tail :
0.110" (2.800mm)
Number of Positions :
40
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)