HW-36-20-T-D-777-SM
Part Number:
HW-36-20-T-D-777-SM
Description:
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD TIN
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating) :
0.288" (7.315mm)
Length - Stack Height :
0.777" (19.736mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
72
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)