HW-36-10-T-S-270-055
Part Number:
HW-36-10-T-S-270-055
Description:
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating) :
0.505" (12.827mm)
Length - Stack Height :
0.270" (6.858mm)
Length - Tail :
0.055" (1.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
36
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)