HW-36-11-F-D-677-SM-A
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-36-11-F-D-677-SM-A
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 72POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating) :
0.188" (4.775mm)
Length - Stack Height :
0.677" (17.200mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
72
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)