MW-40-03-G-D-183-065-P
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
MW-40-03-G-D-183-065-P
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 80POS 0.039 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black, Natural
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.248" (6.300mm)
Length - Post (Mating) :
0.065" (1.651mm)
Length - Stack Height :
0.183" (4.658mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
80
Number of Rows :
2
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.039" (1.00mm)