HW-28-16-TM-S-375-SM
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-28-16-TM-S-375-SM
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
Length - Overall Pin :
0.380" (9.650mm)
Length - Post (Mating) :
0.005" (0.127mm)
Length - Stack Height :
0.375" (9.525mm)
Length - Tail :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
28
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)