HW-28-17-F-D-270-SM
Part Number:
HW-28-17-F-D-270-SM
Description:
CONN HDR 56POS 0.1 STACK SMD
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin :
0.415" (10.541mm)
Length - Post (Mating) :
0.145" (3.683mm)
Length - Stack Height :
0.270" (6.858mm)
Number of Positions :
56
Number of Rows :
2
Pitch :
0.100" (2.54mm)
Product Status :
Active
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)