HW-50-09-G-S-250-370
Manufacturer:
Samtec, Inc.
Part Number:
HW-50-09-G-S-250-370
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Category :
Color :
Black
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin :
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating) :
0.110" (2.800mm)
Length - Stack Height :
0.250" (6.350mm)
Length - Tail :
0.370" (9.400mm)
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
50
Number of Rows :
1
Pitch :
0.100" (2.54mm)